تقلید چیست؟

( عمل یا عزم بر عملِ به قول مجتهد )

تقلید به معناى به دست آوردن نظر و رأى دیگرى است ، براى عمل کردن به آن در احکام و فروعات ، بى آنکه دلیل تفصیلى آن را از وى طلب کند. 

تقلید ، در لغت به معناى قلاده به گردن انداختن است ؛ " هو تعلیق القلادة و نحوها فى العنق " و در اصطلاح اصول، معانى متعددى براى آن بیان شده است.

همان طور كه عقلا در اكثر مسائل روزمرّه از متخصّصان پیروى مى كنند، در مسائل دینى نیز اگر متخصّص نیستند، باید به متخصّص (مرجع تقلید) مراجعه كنند. این مراجعه را «تقلید» مى گویند .پس تقلید از فقها نه تنها خلاف عقل نیست ، بلكه از باب رجوع غیر متخصص به متخصص مى باشد كه حكم عقلى است. اگر كسى كه باید تقلید كند، تقلید نكند واعمالى را انجام دهد مانند بیمارى است كه خودسر دارو مصرف كند. چه بسا عوض این كه بهبودى حاصل شود بیمارى اش افزون شود. پس تقلید در احكام شرعی رجوع به متخصص و اهل خبره است; یعنی، همانگونه كه همه عقلای عالم در هر رشته و صنعت و علمی به نزد متخصص و اهل خبره آن رشته می‏روند ، برای آشنایی از احكام دین و حلال و حرام و واجب و مستحب وظیفه دارید به متخصص آن; یعنی، عالمی كه عمری را در فهمیدن این احكام از قران و روایات زحمت كشیده رجوع می کنند . در روایات نیز این حكم عقل مورد تأیید قرار گرفته است. از امام عسكری(ع) آمده است: «امّا من كان من الفقها صائناً لنفسه حافظاً لدینه مخالفاً على هواه مطیعاً لامر مولاه فللعو ام أن یقلّدوه؛ از بین فقها آنان كه حافظ و نگهبان دین اند و خود را از گناه و آلودگى حفظ مى كنند و با هواهاى نفسانى مبارزه مى كنند و مطیع اوامر الهى و جانشینان اویند، بر عوام لازم است كه از آنان تقلید كنند».

مراد از عوام یعنى كسانى كه در علوم اسلامى مجتهد و متخصص نیستند، گرچه در علوم دیگر متخصص باشند، مثلاً اگر استاد دانشگاه یا پزشك در علوم اسلامى مجتهد نباشد باید تقلید كند، چنان كه مرجع تقلید در مسائل پزشكى و مهندسى از پزشك و مهندس تبعیت و تقلید مى كند.

اما تقلید كوركورانه; یعنی، انسان بدون آگاهی و دلیل منطقی و عقلی از راه و رسم فرد یا قومی پیروی كند مثل بت پرستان كه وقتی پیامبران به آنها می‏گفتند چرا در مقابل این مجسمه‏های چوبی و سنگی كه هیچ نفعی ندارند و ضرری هم از شما برطرف نمی‏كنند سجده می‏كنید می‏گفتند ما می‏دیدیم پدرانمان این را عمل می‏كردند ما هم از آنها پیروی می‏كنیم; این همان تقلید كوركورانه است كه عقل و منطق آن را رد می‏كند ، یا مثل بعضی از غرب‏زده‏های امروز كه به مجرد اینكه یك اروپایی لباسی را پوشید یا كاری را انجام داد بدون فكر از آنها پیروی می‏كنند.


 امروزه دانشگاه‌ها علاوه بر کارکرد و وظایف آموزشی و پژوهشی، وظایف جدیدی در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و تربیتی برعهده گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به نقش فرهنگ‌سازی و جامعه‌پذیری اشاره کرد. با عنایت به کارکردها و جایگاه ویژه دانشگاه در توسعه و پیشرفت کشور و با توجه به اهمیت فرهنگ و نقش انکارناپذیر فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه به عنوان آموزش‌های غیر رسمی در جذب استعدادها، شکوفایی توانمندی‌ها و افزایش تجربیات سودمند دانشگاهیان، اهمیت و جایگاه اداره کل امور فرهنگی دانشجویان و کارکنان در هدایت و ساماندهی به فعالیت‌های فرهنگی بیش از پیش نمایان می‌شود.

از مهمترین وظایف و اختیارات اداره امور فرهنگی می توان به این موارد اشاره کرد:

۱- برنامه‌ریزی، هدایت و نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه

۲- فراهم آوردن تسهیلات لازم برای گسترش و تعمیم فعالیت‌های فرهنگی دانشگاهیان

۳- ترغیب دانشجویان به شرکت در برنامه‌های فرهنگی و هنری

۴- برقراری ارتباط و همکاری‌های مشترک با مراکز و مؤسسات فرهنگی داخل کشور

۵- مطالعه، بررسی و شناسایی معضلات فرهنگی دانشگاهیان، نیازهای فکری مخاطبان، زمینه‌ها و علل آسیب‌پذیری و چاره‌اندیشی در مورد راه حل‌های مشکلات فرهنگی

6- زمینه‌سازی برای آشنایی دانشجویان و برقراری ارتباط ایشان با نهادها و مؤسسات علمی‌، فرهنگی و آشنایی با عالمان، اندیشمندان و فرزانگان

۸- ایجاد زمینه‌های مناسب برای تولید و ارائه آثار فرهنگی و هنری دانشجویان

۹- حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های فرهنگی تشکل‌های دانشجویی

۱۰- تشکیل و حمایت از کانون‌های فرهنگی و هنری دانشجویان

۱۱- برگزاری برنامه‌های مختلف برای پر کردن اوقات فراغت دانشگاهیان نظیر کلاس‌های آموزشی، مسابقات فرهنگی و هنری، اردوها، نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری و  جشنواره‌ها 

 

 


 کارشناس: علی ابراهیمی

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن تماس: 38823260 داخلی 366

كانونهاي فرهنگي و هنري به عنوان يكي از شاخص‌ترين نمادهاي مشاركت دانشجويي، داراي نقش بزرگ و غير قابل انكاري در تحقق امر توسعه فرهنگي بوده و بستر مناسبي براي به فعليت درآمدن خلاقيت‌ها، ظهور و بروز استعدادها و بالندگي فرهنگي را فراهم مي‌نمايد؛ از اين رو همواره مركز توجه قشر فرهيخته دانشجو مي‌باشند.

این نهادهاي مستقل دانشجويي كه با حمايت مادي و معنوي معاونت فرهنگی و دانشجویی و نظارت شوراي فرهنگي دانشگاه، بر طبق «آیین‌نامه كانونها» و اساسنامه مصوب مربوط به خود فعاليت مي‌كنند؛ زمینه فعالیت کانونها عبارت است از دینی و مذهبی (نماز و نیایش، عفاف و حجاب و...)، ادبی و هنری (ادبیات، فیلم و عکس، صنایع دستی و...)، فرهنگ و اندیشه (مطالعات فرهنگی و...)، اجتماعی (محیط زیست، هلال احمر، ارتقاء سلامت و...).

حداقل 3 نفر از دانشجویان علاقمند به فعالیت فرهنگی می توانند تقاضای خود را مبنی بر تشکیل کانون در یکی از زمینه های پیشنهادی به دبیرخانه شورای فرهنگی دانشگاه ارائه کنند.

کانونهای دانشجویی فعال دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر عبارتند از: شعرو ادب ارغوان، هلال احمر، ارتقاء سلامت، فرهنگ و اقوام سیمرغ، خیریه مهرباران، اخلاق حرفه‌ای، اردوهای جهادی، قرآن و عترت، تئاتر، فیلم نگاه، هنرهای تجسمی و خیریه قاصدک.


       
               
 

 

آیین نامه فعالیت کانونها

فرم درخواست تشکیل کانون

نمونه پیش نویس اساسنامه

فرم درخواست مجوز برنامه

فرم درخواست مالی برنامه


 

 


 کارشناس: ابراهیم ابراهیمی

 پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

تلفن تماس: 38823260 داخلی 377

 تشكل‌هاي فعال دانشگاه عبارتند از: بسيج دانشجويي، جامعه اسلامي دانشجويان، انجمن اسلامي دانشجويان و سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی. دفاتر هر يك از تشكلها در تمام دانشكده‌ها دایر است و دانشجويان علاقه‌مند جهت عضويت مي‌توانند به این دفاتر مراجعه نمایند.

آییـــــن نامه تشـــکل‌ها

فرم درخواست مجوز برنامه

فرم درخواست حمایت مالی برنامه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کارشناس: مریم جعفریان

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

تلفن تماس: 38823260 داخلی 367

نشريات يكي از حوزه‌هاي مورد علاقه فعاليت و مشاركت دانشجويان است؛ با توجه به افزايش كاركردهاي اين رسانه مكتوب در سطح جامعه و اقبال عمومي طبقات و اقشار مختلف اجتماع، نشريات دانشجوي در سالهاي اخير از رشد چشمگيري در كميت و كيفيت برخوردار شده‌اند.

بر اساس آيین‌نامه اجرايي نشريات دانشگاهي مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزشي پزشكي، هر يك از دانشجويان یا اعضاي هيأت علمي به عنوان يك شخص حقيقي و يا تشكل‌ها، نهادها، انجمن‌ها، كانون‌ها و ادارات دانشگاه به عنوان يك شخص حقوقي) مي‌توانند براي درخواست مجوز انتشار نشريه اقدام نمايند.

كميتـــه نـــاظر بر نشريات دانشگاهي در هر دانشگاه به منظور نظارت بر نشريات دانشگاهي، بررسي درخواست‌هاي صدور مجوز انتشار و رسيدگي به تخلفات و شكايات ناشي از عملكرد نشريات دانشگاهي تشكیل شده است.

 

      
 آیین نامه نشریات فرم درخواست مجوز فرم تغییر مشخصات فرم درخواست شکایت

 

 


 کارشناس: علی ابراهیمی

 پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن تماس: 38823260 داخلی 366

جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت که همه ساله با هدف تقويت فضاي امید و نشاط توسط معاونت فرهنگی وزارت بهداشت برگزار می‌شود، از ابتدای دوره نهم به «جشنواره بین المللی سیمرغ» تغییر نام داد تا زمینه حضور و مشارکت تمام دانشجویان داخلی و خارجی در این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری فراهم گردد.

از مهمترین اهداف این جشنواره می‌توان به تولید محتوا در حوزه سلامت، توسعه و تقویت مشارکت دانشجویان خصوصاً در کانون‌های فرهنگی هنری و به منظور تربیت چندبعدی دانشجویان و ترویج فرهنگ سلامت با بهره‌مندی از ابزار هنر دانشگاه‌های علوم پزشکی و جامعه پزشکی کشور اشاره کرد. این جشنواره در رشته‌های مختلف ادبی، تئاتر، فیلم، هنرهای تجسمی و موسیقی و در دو بخش «فرهنگ سلامت» و «آزاد» برگزار می‌گردد که بخش آزاد صرفاً ویژه دانشجویان، کارکنان و اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور است.

زمان ثبت و تحویل آثار جشنواره به طور معمول از ابتدای آبان ماه تا اواسط زمستان هر سال از طریق سایت اختصاصی جشنواره به آدرس festival.ir انجام می‌گیرد؛ مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان این رویداد باشکوه فرهنگی نیز در اردیبهشت ماه برگزار می‌گردد.

دبیرخانه دائمی جشنواره فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، حمایت ویژه از کلیه شرکت کنندگان و تقدیر از برگزیدگان مرحله دانشگاهی و کشوری جشنواره را در دستور کار خود دارد.

                                                                                                                                                       

                                                                                                                        ورود به سایت اطلاع رسانی جشنواره

http://festivalf.ir/                                                                                                                                             


  

 


 کارشناس: ابراهیم ابراهیمی

 پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن تماس: 38823260 داخلی 377

جشنواره انتخاب دانشجوی نمونه تلاشی در راستای تشویق دانشجویان به تربیت همه ابعاد وجودی خویش را دستور کار خود داشته است. سیاستگذاری انتخاب دانشجویان دو بعد را رویه کار خود قرار داده تا بتواند آن دسته از دانشجویانی که از یکسو در عرصه آموزش و پژوهشی دانشگاهی توانمند بوده و از سوی دیگر در عرصه اخلاق و فعالیت‌های فرهنگی برجسته بوده‌اند را انتخاب نماید و با الگوسازی از این برگزیدگان چراغی برای راه سایر دانشجویان روشن نماید. هرساله دانشگاه‌های سراسر کشور نسبت به انتخاب و معرفی دانشجویان واجد شرایط طبق آئين‌نامه حول سه محور آموزشي، پژوهشي، دانشجويي و فرهنگي اقدام می‌نمایند. مدارك ارسالي دانشجويان نمونه براساس امتيازات آموزشي، ‌پژوهشي، فرهنگي و دانشجويي مندرج درآئين‌نامه در سه كميته مستقل آموزشي، كميته پژوهشي وكميته فرهنگي دانشجويي، مطرح شده و بالاترين امتيازات كسب شده با تائيد ستاد مركزي انتخاب و معرفي دانشجويان نمونه مشخص مي‌گردند.

دانشجويان نمونه كشوري طی مراسمي در محل نهاد رياست جمهوري و با حضور رياست محترم جمهوري وقت، مقام عاليه وزارت، معاون محترم آموزشي و رؤساي محترم دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور معرفي و از آنان با اعطای لوح تقدير، هداياي نقدي، فرصت مطالعاتی و پژوهشی، بورس تحصیلی و سایر حمایت‌های مادی و معنوی ارزشمند قدرداني بعمل می‌آید. 

      ورود به سامانه انتخاب دانشجوی نمونه          

http://nemooneh.saorg.ir/