توجه به رفع چالش و آسیب های فرهنگی از مهمترین اقدامات معاونت دانشجویی فرهنگی

منتشر شده در 07 شهریور 1395
بازدید: 3431

 

دانشگاه امروزه در سطح جهاني علاوه بر کارکرد و وظايف آموزشي و پژوهشي، وظايف مهمي در عرصه فرهنگي و اجتماعي برعهده دارد، به عبارت ديگر اگرچه دانشگاه براي توليد دانش و تربيت افراد متخصص همت مي گمارد و براي اشتغال آينده آنها در اجتماع تلاش مي کند، اما در دانشجويان بايد هنجارها، ارزش ها و باورهايي دروني شود که با محيط شغلي آينده آنها مناسبت داشته باشد و اين رفتارها و هنجارها ، چيزي نيستند که منحصرا در کلاس هاي رسمي تحقق پيدا کنند.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه تعیین چالش ها و آسیب های فرهنگی نخستین اقدام معاونت دانشجویی فرهنگی در دو سال گذشته بوده است اظهار داشت: بر این اساس مطالعه ای در خصوص مشکلات و چالش های موجود فرهنگی در سطح دانشگاه صورت گرفت که بی تفاوتی و حالت انفعالی دانشجویان نسبت به مسائل فرهنگی و فعالیتهای سیاسی، کم رنگ بودن فعالیتهای فرهنگی در بخش های اساتید، کارکنان و واحدهای زیر پوشش، ناهماهنگی میان واحدها در اجرای برنامه های فرهنگی، کمبود اعتبارات فرهنگی، کمبود فضای نشاط آور درمیان دانشجویان از مهمترین چالش ها بود.

حجت الاسلام دکتر مهدی ابراهیمی اظهار داشت: قانونمند کردن فعالیتهای تشکل ها وکانون ها وگسترش آنها مثل تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان، تاسیس کانون های جدید فرهنگی به خصوص در فعالیتهای اجتماعی و خیریه ای حوزه سلامت (نظیرکانون شهید چمران) ، برخورد عادلاته و ضابطه مند با تشکل ها در اختصاص بودجه بر اساس میزان فعالیت آنها ، فعال کردن شوراها وکمیته های فرهنگی از جمله تشکیل شورای فرهنگی، تشکیل منظم هیات نظارت بر تشکل ها، تشکیل شورای دانشجویی و شورای صنفی ، ایجاد زمینه برای مشارکت بیشتر اساتید دانشگاه و کارکنان در اجرای برنامه های فرهنگی( برگزاری نمایشگاه آثار هنری و برپایی شب شعر ویژه اساتید)، تاسیس انجمن دوستداران طبیعت ، ترویج هنر آیینی از طریق برگزاری مراسم تغزیه ،تئاتر مذهبی در مناسبتهای مذهبی، ترویج اخلاق و تمدن پزشکی از طریق برگزاری همایش ها از جمله نخستین همایش ملی فرهنگ و تمدن پزشکی در عصر رضوی ، حضور روحانیون در بیمارستان ها برای پاسخگویی به مسائل شرعی با همکاری دفتر نهاد رهبری ، برگزاري جشنواره هاي دانشگاهي همچون برگزاري جشنواره ورزشي جام يادواره شهدا، برپايي نمايشگاههاي موضوعي همچون دفاع مقدس و دهه فجر انقلاب اسلامي از جمله اقدامات فرهنگی است که دردو سال اخير در معاونت دانشجويي فرهنگي در راستای رفع چالش های فرهنگی در سطح دانشگاه صورت گرفته است.

همچنین در حوزه مسایل رفاهی دانشجویی ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی از مهمترین محورهایی است که در حوزه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیگیری و در این راستا افزایش کیفیت فعالیت ها و کاهش هزینه ها در برنامه ها دنبال می شود.

ارائه خدمات رفاهی با شعار یک کارت یک دانشجو با راه اندازی اتوماسیون جدید، ارائه دو نوع غذا در منو هر وعده برای دانشجویان، ثابت ماندن قرار داد سلف مرکزی دانشگاه در دو سال پیاپی علی رغم افزایش کیفیت و کمیت غذا دانشجویان از طریق ایجاد زمینه رقابت میان شرکتها، برون سپاری خدمات دانشجویی برای افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها، از جمله این اقدامات است.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می گوید: به منظور رفاه دانشجویان، بازسازی سلف مرکزی در دستور کار قرار گرفت که در حال حاضر علاوه بر ارائه خدمات به دانشجویان، زمینه ارائه خدمات به کارکنان نیز فراهم شده است. ودر همین راستا  نوسازی وتغییر ظروف غذای دانشجویان انجام گرفت .

وی، اسکان دانشجويان درمقاطع مختلف تحصيلي در خوابگاههاي دانشجويي را يکي از دغدغه هاي مهم مسئولان اين دانشگاه بيان مي کند و مي گويد در دو سال گذشته علی رغم کمبودها در فضای فیزیکی با تلاش هاي صورت گرفته تمام دانشجويان مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد و دکتراي شهرستاني در خوابگاههاي دانشجويي دانشگاه اسکان داده شدند.

همچنین به منظور گسترش فضای خوابگاهی، ساخت خوابگاه جدید با مشارکت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خیران به تصویب رسیده است.

نام نویسی متمرکز دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اقدامات مهمی است که در راستای افزایش رفاه دانشجویان و جلوگیری از پراکندگی خدمات در دو سال اخیر با همکاری معاونت آموزشی صورت گرفته است.

برگزاری همایش ارتباط با خانواده با حضور اساتید گروه روانپزشکی و مسئولان انتظامی برای آشنایی با والدین و دانشجویان با آسیب های اجتماعی و تاسیس کلینیک ویژه روان درمانی و روان پزشکی با همکاری گروه روانپزشکی دانشگاه برای ارائه خدمات درمانی و مشاوره به کلیه افراد با امتیاز ویژه برای دانشجویان از دیگر اقدامات در این حوزه در بخش مشاوره و درمان است.

در دو سال اخير بيش از چهار هزار و 800 مشاوره روانشناسي با دانشجويان متقاضي صورت گرفت و علاوه بر پايش سلامت رواني دانشجويان جديدالورود،پروتکل مقابله با افت تحصيلي دانشجويان نيز به اجرادر آمد.

برگزاري 30 کارگاه آموزشي در زمينه هاي مختلف روانشناسي و مهارتهاي زندگي و  ارائه خدمات مشاوره و آموزش پيش از ازدواج به دانشجويان از ديگر اقدامات در اين حوزه است.

همچنین همکاری مرکز مشاوره با شورای انضباطی به منظور ارائه مشاوره به دانشجویان منجر به کاهش معنی دار پرونده های انضباطی دانشجویان شده است.

دکتر ابراهیمی در ادامه با اشاره به ايجاد زمينه و فضاهاي مناسب ورزشي در سطح دانشگاه و نقش آن در ارتقاء روحيه نشاط و سلامتي دانشجويان و کارکنان گفت: در دو سال گذشته علاوه بر فراهم سازي امکانات دانشگاه از جمله مجموعه آبي شهيد شاديفر و سالن هاي ورزشي براي استفاده عموم کارکنان و دانشجويان، 18 برنامه ورزشي شامل برگزاري مسابقات جام رمضان، جام فجر، جشنواره هاي ورزشي همگاني در گروههاي بانوان و آقايان نيز برگزار شد.

ايجاد پايگاههاي ورزشي در برخي واحدهاي دانشگاه، سازمان دهي و تعيين رابطين ورزشي خانم و آقا در واحدهاي دانشگاهي، تشکيل کميته انضباطي و پاسداشت اخلاق در مسابقات ورزشي دانشجويان و کارکنان، افتتاح سالن ورزشي شماره 2  مديريت تربيت بدني دانشگاه، انعقاد تفاهم نامه با هيأت تير و کمان و راه اندازي رشته تير و کمان از ديگر اقداماتي است که در اين بخش صورت گرفته است.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

منتخبی از تصاویر مسابقات پینتبال دانشجویان پسر خوابگاهی

پیکرت بوی حرم میدهد
مراسم ودا با پیکر شهید مدافع حرم


جام مهر- شماره 4

باگرامي داشت سالروز شهادت امام هادي باسخني از آن حضرت به استقبال سال چديد مي رويم قالَ الامام الهادي عليه السلام : الْحَسَدُ ماحِقُ الْحَسَناتِ، وَالزَّهْوُ جالِبُ الْمَقْتِ، وَالْعُجْبُ صارِفٌ عَنْ طَلَبِ الْعِلْمِ داعٍ إ لَى الْغَمْطِ وَالْجَهْلِ، وَالبُخْلُ اءذَمُّ الاْ خْلاقِ، وَالطَّمَعُ سَجيَّةٌ سَيِّئَةٌ.
ترجمه :
فرمود: حسد موجب نابودى ارزش و ثواب حسنات مى گردد.
تكبّر و خودخواهى جذب كننده دشمنى و عداوت افراد مى باشد.
عُجب و خودبينى مانع تحصيل علم خواهد بود و در نتيجه شخص را در پَستى و نادانى نگه مى دارد. بخيل بودن بدترين اخلاق است ؛ و نيز طَمَع داشتن خصلتى ناپسند و زشت مى باشد.

  کانال  مفدا مشهد در تلگرام راه اندازی شد

جهت عضویت درکانال فوق از طریق لینک زیر اقدام نمایید

https://telegram.me/MashhadMefda


 کانال  مفدا مشهد در سروش راه اندازی شد

جهت عضویت درکانال فوق از طریق لینک زیر اقدام نمایید

https://sapp.ir/MashhadMefda

 
 
IMAGE
نشریه هوشمند دیده بان
سه شنبه, 08 اسفند 1396
IMAGE
نشریه آیینه
یکشنبه, 15 بهمن 1396
IMAGE
IMAGE
IMAGE
IMAGE
IMAGE
   * دفتر معاونت دانشجویی فرهنگی : مشهد ،خیابان دانشگاه ،
     ساختمان قرشی جنب سینما هویـزه
   * مدیریت دانشجویی، فرهنگی :مشهد ، حدافاصل میدان شریعتی و
     چهارراه دکترا  روبروی خیابان کفایی
   * مـدیـریت تـربیت بـدنـی : مشهد ، وکیل آباد 2 ( انتهای بلوار باهنر )
   * خوابگاه هـای دانشجــویـی پـردیس : مشهـد ، وکیل آباد 2
     ( انتهای بلـوار باهنـر )
   * روابط عمومی : مشهد ، تقی آباد - نبش کوهسنگی یک

    دفتر معاونت دانشجویی فرهنگی: 38430734 - 051    
    مدیریت دانشجویی، فرهنگی : 38112813 - 051 
    مدیریت تربیت بدنی : 38828299 - 051            
    خوابگاه های دانشجویی پردیس: 38828299 - 051